Výhledy z vagonu metra

25.11.2024 |Adéla Lisáková |zápisky z cest

Překvapivá projížďka athénskými památkami

Athénské centrum člověk může projít pěšky. Cestovatel si jen musí přivyknout na chodníky – ty chvílemi mizí a znovu se objevují, stojí na nich motorky, auta, a hlavně příbytky pro kočky různých druhů a velikostí. Při delší procházce městem se tudíž občas může hodit nějaký dopravní prostředek. Jako nejosvědčenější možnost v Athénách je dle mého názoru metro. Jezdí (většinou) načas a díky poměrně rozvětvené struktuře máte téměř vždy poblíž nějakou stanici.

Jako každé historické město je i athénská půda metaforicky, ale i reálně protkána historií. Není tedy divu, že samotná výstavba jednotlivých linek umožnila mnoho archeologických nálezů – od celých budov, pohřebišť a sarkofágů až po předměty každodenního použití. Na některých zastávkách metra můžeme archeologické nálezy vidět dodnes – někde jsou jako dekorace zakomponovány do stěn, na některých místech můžeme najít dokonce celou výstavu. Jako malé muzeum vypadá například stanice metra Syntagma, která leží přímo pod stejnojmenným hlavním athénským náměstím, jež se rozkládá před řeckým parlamentem. Je zde několik nasvětlených vitrín obsahujících antickou keramiku všech velikostí. Originály antické keramiky nalezneme též na stanici Akropoli, kde mimo jiné podzemní prostředí zdobí i kopie vlysů z nedalekého Parthenónu.

Jednou z výhod athénského metra není jen rychlé přemístění se z jednoho bodu do druhého, ale občas i možnost výhledu. Například na lince 1 ve směru na Piraeus se na zastávce Monastiraki souprava metra vynoří z podzemí a po zbytek cesty pokračuje po povrchu. Svou první jízdu po této trase si pamatuji ostře, protože mě zarazilo, když jsem se v soupravě metra najednou ocitla přímo uprostřed antických ruin. Mezi zastávkami Monastiraki a Thissio metro projíždí skrz antickou agoru. Z metra je navíc vidět dominanta tohoto prostředí, Héfaistův chrám, zvaný též Theseion. Podobně se jmenuje i celá okolní čtvrť –Thissio. Když jsem později athénskou agoru navštívila, neustále jsem cítila přítomnost metra. Bylo na tom něco velmi zvláštního, až nepatřičného. Ve spodní části areálu může člověk procházet těsně podél stěny, za níž jednou za pár minut (podle denní doby) hluk projíždějící soupravy metra rozvibruje nej- bližší okolí. Některé archeologické nálezy základů staveb jsou tak blízko zdi, až se zdají být oproti trase metra nepodstatné.

CO BYLO DŘÍV

Odpověď na otázku, co bylo na místě dřív, se zdá být naprosto jasná. Avšak konkrétně konstrukce stanice metra Thissio byla započata v roce 1889 a otevřena byla v roce 1895, kdežto archeologické práce na antické agoře byly započaty až v roce 1931 pod záštitou American School of Classical Studies at Athens. Sama o sobě je tato část dějin Athén problematická. Na začátku 20. století byla čtvrť města Thissio hojně zabydlena, počet obyvatel na tomto území se ještě značně zvýšil po roce 1922 po vysídlení více než 1 250 000 řeckých oby- vatel z Malé Asie, kteří přišli do Řecka.

V té době byly například postaveny stany uprchlíků na pozůstatcích antické agory a kolem Héfaistova chrámu. Po změně ve vedení státu se pak k možnosti provádět archeologický výzkum na tomto území dostala zmíněná americká instituce, která práce na agoře využívala spíš k nacionalistické propagandě doma ve Spojených státech a s řeckými výzkumníky téměř nespolupracovala.

UMĚNÍ „ANARCHISTICKÉ“ ČTVRTI

Cestou z historického centra po lince 1 se člověk může v průběhu pár minut dostat do úplně jiného prostředí. Stanice Viktoria leží na okraji čtvrti Exarcheia, která je nejen v Athénách známá jako „anarchistická“ čtvrť. V minulosti sehrávala mimo jiné významnou roli v řeckém dění, například při studentském povstání na místní Polytechnické univerzitě v roce 1973. Tato čtvrť do dnešní doby zůstala centrem anarchistů a je naprosto nezaměnitelná s jakoukoliv jinou ve městě, o její historii a proměnách jejího veřejného obrazu by se dal napsat dlouhý text, na který tu není prostor. Prostředí této části města, poměrně blízko centra, dominují z uměleckého hlediska graffiti. Najdeme zde jak monumentální murály (díla přes celé stěny domů), tak drobné tagy na všemožných místech. Celá čtvrť je jednou velkou, spontánně vzniklou streetartovou přehlídkou a myslím si, že v Athénách nabízí zajímavou protiváhu starého umění na místech, jako je třeba turistická Plaka kolem Akropole. •

Autorka je studentka dějin umění.

Linka 1 athénského metra vyráží na povrch přímo mezi antické ruiny. © Centrum raně středověkých studií MUNI (Adéla Lisáková) 2024

25.11.2024 |Adéla Lisáková |zápisky z cest