Češi mohli inspirovat

03.10.2024 |Ivan Foletti |rozhovor
Jacques Rupnik a Ivan Foletti. Foto © Centrum raně středověkých studií MUNI (Margarita Khakhanova) 2024

Rozhovor s politologem a historikem Jacquesem Rupnikem

Humanitní vědec, který působil dva roky jako poradce prezidenta Václava Havla, se zamýšlí nad postavením veřejného myslitele v době po roce 1989 a dnes, v nepřehledné době po „konci dějin“.

IF: Říkáte o sobě, že jste pařížský Pražák nebo pražský Pařížan, česky mluvíte jako Čech, francouzsky jako Francouz. Váš tatínek pocházel ze Slovinska, maminka z Francie, vyrůstal jste v Praze. Jak jste se cítil tenkrát a jak teď?

JR: Jsou doby, kdy člověk tíhne na jednu stranu, a doby, kdy na druhou. Jako kluk jsem žil v Praze, celý den jsem byl v českém prostředí, ale věděl jsem, že Čech nejsem a maminka je Francouzka. Doma se mluvilo francouzsky, a když na vysvědčení učitelka napsala národnost česká, maminka okamžitě běžela a žádala opravu. Po příjezdu do Francie v jinošském věku přišel zase nápor na začlenění se do tamního prostředí. Až když jsem studoval v Americe, zjistil jsem, že si nemusíte vybrat. Můžete být to i to. Když řeknete Američanovi, že jste z Prahy, ale máte francouzskou národnost, řekne: „Hm, a co dál?“ Prostě se smíříte s tím, že jste obojí a že to bude náročné, ale nakonec si z toho uděláte takovou tvořivou schizofrenii.

IF: Z americké perspektivy jsme všichni jedna Evropa…

JR: V Americe si najednou velice silně uvědomíte, že jste Evropan. Na Harvardu jsme s evropskými přáteli cítili obrovskou sounáležitost.

IF: Jaký je vztah mezi Čechy a Evropou? Vnímáte Česko jako srdce Evropy, jak se tu často říká?

JR: Ano, jako srdce Evropy. Geograficky určitě. A byly chvíle, kdy tomu tak bylo i politicky. Co se týče dějin dvacátého století, jsem přesvědčen, že československé osmičky byly jakýmsi katalyzátorem evropského dění. Takové evropské křižovatky. Vznik Československa v roce 1918 je celoevropská otázka, není tu jen versailleský mír, jde o nové evropské uspořádání. Mnichov v roce 1938 je československé drama, ale taky předehra druhé světové války. Únorový převrat 1948 stojí na začátku studené války, Evropa je rozdělená. Pražské jaro 1968 patří do celoevropského dění, které se pokoušelo cloumat domácí politikou i tou rozdělenou Evropou, systém byl nahlodán z obou stran. Pak to dotáhneme do roku 1989 – mělo se to odehrát 1988, aby to lícovalo – a opět, sametová revoluce se stala součástí celoevropského příběhu a přinesla nové poměry.

IF: V roce 2004, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie, jste si ve své knize Les Européens face à l’élargissement (Evropané tváří v tvář rozšíření) kladl otázku, co bude dál. Jak to dnes hodnotíte, povedla se integrace střední Evropy? A jak to vidí tradiční západní Evropa? I když dnes už je rozdělení na západní a východní problematické…

JR: Západní je stále západní. Ale kde začíná Východ, to je proměnlivé. Třeba Klemens Metternich užíval bonmot, že Asie začíná na vídeňské Landstrasse. První, na co Středoevropané zapomínají a co je při příležitosti letošního dvacátého výročí vstupu České republiky do Evropské unie nutné připomenout, je, že rozšíření EU byl neuvěřitelný úspěch. Povedlo se začlenění České republiky do Unie i proměna střední Evropy. Když si jen vzpomenu na stav, v němž bylo Československo, Polsko, Rumunsko v roce 1990… A dnes? Jak se změnila třeba letiště, tedy nejen objekty a budovy, ale i jako symbol volného pohybu… Proběhla transformace celého regionu. Jelikož česká ekonomika byla na vyšší úrovni než ekonomiky některých sousedů, měli Češi dojem, že proměny jsou pozvolnější, ale byla to největší a nejpovedenější modernizace.

Jacques Rupnik je francouzský politolog a historik, narozený v Praze, který se zabývá střední a východní Evropou. Vystudoval na Sorbonně v Paříži a na Harvardově univerzitě. V letech 1977–1982 působil jako odborník na východní Evropu pro BBC World Service v Londýně. Od roku 1982 byl profesorem na Institutu politických studií v Paříži. Jeho poslední kniha je Josef Guttmann a osudy střední Evropy mezi Hitlerem a Stalinem (2023).

03.10.2024 |Ivan Foletti |rozhovor